Cynkowanie, czyli pokrywanie wyrobów warstwą cynku, jest jedną z najpopularniejszych metod chronienia elementów stalowych, żelaznych i żeliwnych. Występują dwie metody pokrywania: cynkowanie galwaniczne oraz ogniowe. Czym się różnią?

Cynkowanie galwaniczne – czyli co nam da galwanizernia?

Cynkowanie galwaniczne odbywa się w galwanizerni podczas specjalnej kąpieli galwanicznej, w której oprócz związków cynku występują różne dodatki. Roztwór jest elektrolitem, zatem przewodzi prąd elektryczny. Sama powłoka powstaje na skutek przepływu prądu przez elektrody, dzięki któremu dochodzi do reakcji elektrochemicznej. Z kąpieli wydzielają się związki cynku, które osadzają się na powierzchni elementu poddawanego obróbce. Na skutek tego powstaje trwała i cienka powłoka, chroniąca przez korozją. Powłoka jest bardzo gładka i jednolita, a także pozbawiona wszelkich zgrubień i nadlewów. Dzięki temu wygląda bardzo ładnie pod farbą. Niestety w odróżnieniu od cynkowania ogniowego, cieńsza powłoka to mniejsze zabezpieczanie antykorozyjne oraz możliwość niedocynkowania w miejscach trudnodostępnych, który wynika z tzw. efektu klatki Faradaya. Istnieje on w zagłębieniach wyrobu i utrudnia ich równomiernie pokrycie – ocynk (lub farba proszkowa) gromadzi się na krawędziach, natomiast w zagłębieniach trudno jest osiągnąć jednolity efekt.

A może cynkowanie ogniowe?

Proces cynkowania ogniowego wygląda nieco inaczej – przedmiot jest zanurzany w ciekłym cynku, który uprzednio jest rozgrzewany do odpowiedniej temperatury. Dzięki temu tworzy się bardzo gruba powłoka, która dochodzi we wszystkie zakamarki wyrobu. Powłoka po ocynkowaniu ogniowym jest grubsza, dlatego chroni na dłuższy czas. Z tego powodu często ogrodzenia i przesłony ogrodzeniowe mają właśnie takie zabezpieczenie. Cynkowanie ogniowe to lepsze zabezpieczenie przed korozją, jednak posiada kilka wad. Przede wszystkim, gruba powłoka jest mniej estetyczna – w trakcie szybkiego chłodzenia, zostają nadlewy i zgrubienia na powierzchni. Mogą być one widoczne nawet pod warstwą farby. Po drugie, aby cynkowanie ogniowe mogło się udać, niezbędne są otwory technologiczne. Mogą być ukryte w mniej widocznych miejscach, ale występują tak czy inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *