Awaryjność to niestety nieodłączna cecha wszystkich maszyn przemysłowych. Zwykle awaria kończy się wymianą kilku części lub przesmarowaniem pewnych podzespołów. Czasem okazuje się, że urządzenia kompletnie nie opłaca się naprawiać, ponieważ zakup całkiem nowych części przerasta wartość całej maszyny. Czy w takim przypadku warto zdecydować się na elementy używane lub zamienne? Wygląda na to, że zakup całkiem nowych części do maszyn to nie zawsze w pełni korzystne rozwiązanie.

Dlaczego maszyny często ulegają awariom?
Producenci maszyn mogliby tworzyć urządzenia i całe podsystemy tak, żeby nie ulegały one awariom. Niestety czas pokazał, że jest to właściwie niemożliwe. Skąd w takim razie te ciągłe awarie maszyn, których często nie można w ogóle przewidzieć? Najczęściej to efekt:
– zaniedbań w przeprowadzaniu prac konserwatorskich;
– ciągłego działania maszyn bez żadnej przerwy;
– funkcjonowania maszyn w szkodliwych warunkach;
– wystąpienia nagłych uszkodzeń mechanicznych.

Nowe części do maszyn, czyli 100 % gwarancji kompatybilności
O zaletach nowych części do maszyn nie trzeba wcale nikogo przekonywać. Przede wszystkim takie elementy będą kompatybilne z danym urządzeniem. Nowe części są objęte gwarancją od producenta. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek wady fabrycznej czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu czy układu możemy liczyć na wymianę części.
Nowa część do maszyny czy urządzenia przemysłowego to gwarancja szybkiego powrotu do prawidłowego funkcjonowania. W przypadku zamiennych czy używanych części nie jest to już takie oczywiste.
Skoro nowe części do maszyn są takie idealne, to dlaczego mechanicy nie zawsze decydują się na ich zakup? Powód – takie elementy nie należą po prostu od najtańszych. W wielu przypadkach ich wartość przewyższa wartość całej maszyny. Jednak kiedy kupimy nową część, to jesteśmy pewni, że urządzenie zaraz po wymianie wróci do pełnej sprawności.

Zamienniki – tańsza alternatywa czy zbędne ryzyko?
Nowe, ale niestety nieoryginalne i nieopatrzone certyfikatem od producenta. To naprawdę dobra alternatywa, jednak nie we wszystkich przypadkach. Niby zamiennik ma być w pełni kompatybilny z maszyną, a w rzeczywistości taka część różni się od oryginalnego elementu i nie pasuje do systemu. Czy warto zatem decydować się na zamienniki? W pewnych przypadkach zapewnie tak, a zwłaszcza wtedy, kiedy na nową część nie możemy sobie pozwolić, a używane będzie za dużym ryzykiem.

Używane części – ryzyko, które może sporo kosztować
Używane części do maszyn będą dobrą alternatywą, jeśli mamy pewność, że nie są one na tyle wyeksploatowane, żeby nie zaważyć nad dobrym funkcjonowaniem danego urządzenia. W tym przypadku raczej nie mamy gwarancji, nawet od osoby sprzedającej części do maszyn. Takie części będą jednak kompatybilne z urządzeniem.
Używane części? Tak, ale nie we wszystkim przypadkach, a z pewnością nie tam, gdzie mamy do czynienia z głównymi układami wpływającymi na bezpieczeństwo.

W tych przypadkach bezwzględnie należy postawić na oryginalną część
Istnieją pewne przypadki, w którym lepiej postawić na oryginalną część do maszyny przemysłowej. To sytuacje, kiedy element:
– to istotna część układu związanego z bezpieczeństwem maszyny;
– decyduje o prawidłowym działaniu urządzenia;
– jest o niewiele droższy od części zamiennej lub używanej;
– powinien być objęty dłuższym okresem gwarancji.

W przypadku nowych, zamiennych czy używanych części do maszyn najlepiej zawsze zapoznać się z komentarzem producenta odnośnie wymiany konkretnego układu. Przede wszystkim należy przede wszystkim kierować się szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *