Sprawne i bezpieczne maszyny to podstawa każdego dobrze prosperującego zakładu przemysłowego. Dbanie o kondycję parków maszynowych to jedno z podstawowych zadań działów utrzymania ruchu w firmach. Potrzebne do tego są przede wszystkim wykwalifikowane i doświadczone osoby. Jednak muszą one korzystać z odpowiednich narzędzi i sprzętu. Naprawy maszyn przemysłowych muszą być wykonywane dokładnie, bezpiecznie i w miarę szybko, gdyż maszyna odnotowująca postój generuje straty. Dlatego tak bardzo istotne jest stosowanie podczas napraw, przeprowadzanych przez wykwalifikowany personel, właściwych podzespołów.

Oryginalne części zamienne
Naprawiane maszyny przemysłowe, muszą się charakteryzować bezpieczeństwem i parametrami osiąganymi przed wystąpieniem awarii. Uszkodzone urządzenia najlepiej przywracać do sprawności przy zastosowaniu oryginalnych części zamiennych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wiąże się to z zazwyczaj wysokim kosztem naprawy związanym z ceną takich podzespołów. Jednak części takie gwarantują parametry jakie przewidział producent urządzenia. Są one objęte jego gwarancją. Oryginalne części zamienne są wykonane z taką samą dokładnością i użyciem materiałów takich samych bądź o podobnej specyfikacji. Gwarantują też one bezpieczeństwo maszynie oraz personelowi obsługującemu. Warto jednak sobie zdawać sprawę, że nie zawsze jest możliwość zakupienia oryginalnych części zamiennych bądź ich sprowadzenie jest długotrwałe i kłopotliwe. Trzeba wtedy szukać rozwiązań alternatywnych w postaci części regenerowanych, używanych lub wyprodukowanych przez innego nie zawsze znanego producenta.

Stosowanie części regenerowanych lub używanych
Prawidłowo zregenerowane części powinny posiadać parametry takie jak wtedy gdy były nowe. Wiele producentów podzespołów oferuje ich późniejszą regenerację. Należy jednak pamiętać, że nawet w takich przypadkach może dojść do szybkiego i ponownego uszkodzenia elementu ze względu na zmęczenie materiałowe. Może to skutkować awarią wstrzymującą produkcję bądź stworzeniem niebezpiecznej dla personelu sytuacji. To samo dotyczy części oryginalnych lecz używanych. Ich zastosowanie może być loterią. Nie jest powiedziane, że będą służyć krótko i niewłaściwe, ale są obciążone takim ryzykiem.

Części zamienne innych producentów
Nieoryginalne części zamienne stosowane w naprawie maszyn przemysłowych stosuje się w sytuacjach, gdy nie są dostępne elementy oryginalne, gdy na przykład ich producent nie istnieje już na rynku. Jednak każda zastosowana nieoryginalna cześć zamienna powinna być zgodna ze specyfikacją producenta całego urządzenia. Takie części nie muszą być gorsze od oryginalnych, ale ich producent musi potwierdzić ich zgodność z nimi. Gdy to zrobi i udzieli gwarancji na części mogą one zapewnić długotrwałą i bezpieczną pracę.

Każda awaria jest inna
To jaką część zastosować należy ustalić po analizie awarii, kosztów naprawy oraz bezpieczeństwa maszyny i personelu. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie oryginalnych podzespołów jednak sprawa się komplikuje gdy nie są one dostępne. Należy wtedy zastanowić się nas wyborem między regeneracją, częściami używanymi lub nieoryginalnymi. Może się okazać, że te ostatnie będą najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *