Każde auto powinno przechodzić regularne przeglądy. Pierwszy powinien mieć miejsce nie później niż 3 lata od daty pierwszej rejestracji. Każde starsze auto przegląd ma co roku. Zobacz jak wygląda przegląd samochodu na stacji kontroli pojazdów!

Wyposażenie stacji pojazdów? Zawsze standardowe!

Każda placówka ma standardowe zarówno ceny, procedury jak i wyposażenie stacji kontroli pojazdów. Dlatego wybierając dane miejsce sugerujmy się tym jak bardzo pracownicy przykładają się do kontroli oraz wygodą – miejsce które ma wygodny wjazd, wystarczająco miejsca na manewrowanie oraz dogodny dojazd będzie częściej uczęszczane, niż takie, które ma wąski plac.

Proces przeglądu auta – to proste!

Na początku pracownicy stacji kontroli pojazdów identyfikują auto – sprawdzają czy numer VIN jest zgodny z tym ukazanym w dowodzie rejestracyjnym. Później, np. jeśli auto ma zainstalowane LPG lub CNG dodatkowo sprawdzane jest wyposażenie tych elementów. Później dochodzi do ogólnej oceny niezbędnych układów oraz stanu podzespołów. Celem takiego przeglądu jest sprawdzenie, czy samochód jest bezpieczny i czy nie szkodzi za bardzo środowisku. Jeśli chodzi o przegląd techniczny, sprawdzane są przede wszystkim układ kierowniczy i hamulcowy, stan silnika, zawieszenia i ogumienia – czyli podstawowych elementów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ponadto sprawdza się głośność układu wydechowego, stan elementów nośnych, ram i szyb, sprawność oświetlenia. Dodatkowo sprawdza się, czy auto wyposażone jest w obowiązkowe elementy bezpieczeństwa, takie jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Efekty diagnostyki

Twoje auto może przejść diagnostykę bez żadnych uwag, jednak może się zdarzyć, że zostaną wychwycone usterki. Te dzielą się na trzy kategorie: drobne, istotne oraz stwarzające zagrożenie. W pierwszym przypadku możesz poruszać się po drodze, ale musisz je naprawić. W dwóch kolejnych, Twój dowód jest zatrzymany, a Ty musisz naprawić auto, aby go odzyskać i móc uczestniczyć w ruchu drogowym.

Data przeglądu oraz jego wynik wpisywane są do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do dowodu rejestracyjnego wpisywana jest data ważności badania – po jego upłynięciu, nie możesz poruszać się autem po drogach publicznych.

Cena przeglądu?

Od maja 2018 za przegląd na stacji pojazdów auto osobowe zapłaci 126 zł. Te które mają instalację LPG zapłacą drożej, bo 162 zł. Jeśli wykonasz przegląd ponad miesiąc po upłynięciu daty ważności ostatniego badania, cena wzrośnie – podwójnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *