Większość przedsiębiorstw rozpoczyna jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednak wraz z rozwojem firmy, warto jest pomyśleć nad zmianą na bardziej bezpieczną formę działalności. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy jest odpowiednia dla firm transportowych?

Jakie są korzyści z przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością według prawa jest kontynuatorem działalności gospodarczej. Stąd wynika tożsamość obu podmiotów – pomimo wykreślenia przedsiębiorcy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, osoba fizyczna nadal istnieje. Spółka zyskuje pełną sukcesję w zakresie prawa cywilnego i administracyjnego.

W przypadku gdy przedsiębiorca przekształca swoją działalność gospodarczą w spółkę z o.o., dochodzi do ograniczonej odpowiedzialności jego majątkiem osobistym za zobowiązania firmowe. Stąd jest to opłacalne dla osób, których firmy bardzo się rozwinęły.

Potrzebny jest adwokat. Katowice pełne specjalistów

Proces przekształcania własności firmy jest dość skomplikowany dla osób, które nie są zainteresowane tematem. Dlatego dobrze jest się wybrać do specjalisty – adwokata, który dokładnie poinformuje jak powinna przebiegać taka zmiana, a także pomoże ją wprowadzić.

Moją specjalizacją jest spedycja międzynarodowa. Czy spółka z o.o. jest dla mnie odpowiednia?

Licencję do prowadzenia działalności w zakresie usług transportowych wydaje się dla spółki, a nie konkretnej osoby. Także stronami wszystkich innych licencji, koncesji, pozwoleń, a także umów, jest spółka. W związku z tym wspólnicy mogą się zmieniać bez wpływu na podpisywane umowy i otrzymane koncesje i pozwolenia.

Osoby, które wchodzą w skład organów spółki nie muszą posiadać certyfikatu kompetencji zawodowych, wystarczy że ma go osoba zarządzająca transportem. W takim przypadku, o ile pozostałe wymagania zostają spełnione, spółka powinna móc otrzymać licencję.

Posiadanie spółki wiąże się z dodatkowymi obowiązkami – wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości wraz z składaniem sprawozdań finansowych, w przypadku zakończenia działalności niezbędne jest postępowanie likwidacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *